13 uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Celemnaszego projektu było:

• poznanie sposobu utylizowania śmieci i możliwości uzyskania z nich energii,
  • promocja bezemisyjnych środków transportu,
  • zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat niskiej emisji.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od wycieczki do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych PUHP „Lech Sp. z o.o.” w Białymstoku. Młodzież uświadomiła sobie, jak ważna jest segregacja odpadów oraz jak dużo energii cieplnej i elektrycznej można uzyskać ze spalania odpadów.

We współpracy z Rowerowym Białymstokiem i Urzędem Miasta zorganizowaliśmy Rowerową Masę Krytyczną, która odbyła się 25.10.2019. Wzięło w niej udział ponad 60 osób, promując w naszej szkole i mieście jazdę rowerem – środkiem transportu, który nie powoduje niskiej emisji. Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy ankietę, dotyczącą świadomości naszych kolegów odnośnie niskiej emisji. Wyniki pokazały, że świadomość na szych rówieśników jest zdecydowanie niewystarczająca i postanowiliśmy to zmienić.

Pragnęliśmy dowiedzieć się, jakie zadania realizuje miasto Białystok, aby walczyć z zanieczyszczeniami powietrza i dlatego spotkaliśmy się z pracownikiem Departamentu Ochrony Środowiska, aby przeprowadzić z nim wywiad. Dzięki tej rozmowie spotkaliśmy się z pracownikami Straży Miejskiej i poznaliśmy zadania, jakie wykonuje SMOGOBUS w naszym mieście. Podczas tej wizyty zbadaliśmy stan powietrza w okolicy naszej szkoły. Wynik na szczęście był pozytywny i bez obaw mogliśmy wziąć głęboki oddech.

Przygotowaliśmy projekt informacyjny w postaci prezentacji, która zawierała wiadomości na temat niskiej emisji, jak szkodzi naszemu zdrowiu oraz co miasto i my sami możemy zrobić w celu jej zmniejszenia. Przygotowaliśmy także ulotkę pod hasłem  ,,Stop niskiej emisji”. Wyniki naszej pracy przedstawiliśmy koleżankom i kolegom wygłaszając prelekcje w naszej i sąsiednich szkołach: SP5, SP10 i SP19, podczas której rozdawaliśmy nasze ulotki. Na koniec uczciliśmy naszą pracę wspólnym wyjściem na pizzę.

Uczniowie biorący udział w projekcie uznali, że było to ciekawe doświadczenie i chętnie wezmą udział w kolejnych działaniach.

Opiekunki projektu:

Magdalena Grzybowska