Drukuj

4 X 2017 uczniowie z klasy IV Z pod opieką p. J. Demianko i p. T. Rolaka mieli okazję poznać tajniki swojego zawodu  w praktyce. Podczas wycieczki zwiedzili Małą Elektrownię Wodną w Dobrzyniewie Dużym na rzece Supraśl. Właściciel pan Mariusz Żukowski zapoznał nas z  budową, eksploatacją i  niuansami prowadzenia i założenia elektrowni wodnej. Ta instalacja wodna ma moc 40 kW. Niesamowite jest to, że jeden młody człowiek może wybudować i prowadzić przedsiębiorstwo produkujące prąd w małej elektrowni wodnej (MEW).

 

Następnie odwiedziliśmy Elektrownie Wodną na zalewie Siemianówka. Kierownik, pan Leon Chlabicz przedstawił nam historię oraz architekturę elektrowni. Zaprezentował wnętrze zapory czołowej, w której w 1996r. zbudowano elektrownię wodną o mocy 165kW. Zobaczyliśmy serce – czyli dwa turbozespoły o mocy 82,5 kW, zainstalowane na wałach upustowych dennej budowli upustowej. Dowiedzieliśmy się, że produkcja roczna elektrowni w pełni zaspakaja potrzeby energetyczne całego zbiornika, a nadwyżki przekazywane są do energetycznej sieci krajowej. Uczniowie poznali również obowiązki osób dbających o ciągłą pracę i kontrolujących wszystkie zespoły współpracujące z elektrownią.

Tego dnia uczestniczyliśmy też w szkoleniu z zakresu obsługi oraz eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe, zorganizowanym przez Metal-Fach w Sokółce. Mieliśmy możliwość porównać różne rozwiązania w budowie kotłów oraz palników. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w szkoleniu,  zadawali ciekawe pytania dotyczące konstrukcji i eksploatacji.  Zaprezentowano nam różne kotły centralnego ogrzewania, m.in. SEP, które uzyskały 5 klasę wg normy PN EN 303-5:2012 spalając paliwo np. typu pellet. Zapoznaliśmy się z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w systemach wodnych centralnego ogrzewania w domów jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zapoznać elementy wykonania i uzbrojenia kotłów. Serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie i bardzo pouczające szkolenie należą się panu kierownikowi serwisu MF Krzysztofowi Borowskiemu oraz dyrektorowi handlowemu Przemysławowi Wdowiak.

Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę w przyszłości.