Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

 • ul. Słonimska 47/1
 • 15-029 Białystok
 • tel. 85 740 81 31
 • zsbg@zsbg.bialystok.pl

4 X 2017 uczniowie z klasy IV Z pod opieką p. J. Demianko i p. T. Rolaka mieli okazję poznać tajniki swojego zawodu  w praktyce. Podczas wycieczki zwiedzili Małą Elektrownię Wodną w Dobrzyniewie Dużym na rzece Supraśl. Właściciel pan Mariusz Żukowski zapoznał nas z  budową, eksploatacją i  niuansami prowadzenia i założenia elektrowni wodnej. Ta instalacja wodna ma moc 40 kW. Niesamowite jest to, że jeden młody człowiek może wybudować i prowadzić przedsiębiorstwo produkujące prąd w małej elektrowni wodnej (MEW).

 

Następnie odwiedziliśmy Elektrownie Wodną na zalewie Siemianówka. Kierownik, pan Leon Chlabicz przedstawił nam historię oraz architekturę elektrowni. Zaprezentował wnętrze zapory czołowej, w której w 1996r. zbudowano elektrownię wodną o mocy 165kW. Zobaczyliśmy serce – czyli dwa turbozespoły o mocy 82,5 kW, zainstalowane na wałach upustowych dennej budowli upustowej. Dowiedzieliśmy się, że produkcja roczna elektrowni w pełni zaspakaja potrzeby energetyczne całego zbiornika, a nadwyżki przekazywane są do energetycznej sieci krajowej. Uczniowie poznali również obowiązki osób dbających o ciągłą pracę i kontrolujących wszystkie zespoły współpracujące z elektrownią.

Tego dnia uczestniczyliśmy też w szkoleniu z zakresu obsługi oraz eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe, zorganizowanym przez Metal-Fach w Sokółce. Mieliśmy możliwość porównać różne rozwiązania w budowie kotłów oraz palników. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w szkoleniu,  zadawali ciekawe pytania dotyczące konstrukcji i eksploatacji.  Zaprezentowano nam różne kotły centralnego ogrzewania, m.in. SEP, które uzyskały 5 klasę wg normy PN EN 303-5:2012 spalając paliwo np. typu pellet. Zapoznaliśmy się z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w systemach wodnych centralnego ogrzewania w domów jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zapoznać elementy wykonania i uzbrojenia kotłów. Serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie i bardzo pouczające szkolenie należą się panu kierownikowi serwisu MF Krzysztofowi Borowskiemu oraz dyrektorowi handlowemu Przemysławowi Wdowiak.

Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę w przyszłości.

 • 1
 • 10
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

DANE TELEADRESOWE

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. S. W. Bryły

ul. Słonimska 47/1

15-029 Białystok

tel. 85 7408131

fax 85 7408146

zsbg@zsbg.bialystok.pl

 

Kontakt do inspektora ochrony danych inspektor@kancelaria-explico.pl

Skrzynka na sygnały w sprawie bezpieczeństwa w szkole:
bezpieczenstwo@zsbg.bialystok.pl

Scroll to top