Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

  • ul. Słonimska 47/1
  • 15-029 Białystok
  • tel. 85 740 81 31
  • zsbg@zsbg.bialystok.pl

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” Jędrzej Moraczewski

Z okazji Święta Niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę książek związanych z tym wydarzeniem oraz prezentację nowości książkowych z zakresu historii Polski. Na korytarzu obok biblioteki można obejrzeć zdjęcia przedwojennego Białegostoku. Zachęcamy także do zapoznania się z gazetką tematyczną obok pokoju nauczycielskiego. 

PREZENTACJA HISTORYCZNA NA TEMAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI DO OBEJRZENIA TUTAJ.

OBCHODY 103. ROCZNICY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W BIAŁYMSTOKU ROZPOCZNĄ SIĘ JUŻ DZIŚ.  SPRAWDZILIŚMY, GDZIE, KIEDY I W JAKIEJ FORMIE:

- Tradycyjnie Białystok przywitał rocznicę odzyskania niepodległości świątecznymi dekoracjami. Flagami są ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy.

- 10 listopada wieczorem, Podlaski Instytut Kultury organizuje w Spodkach przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku uroczysty koncert "W lustrze patriotyzmu", podczas którego będzie można posłuchać pieśni patriotycznych.

- 10 listopada o 18:30 ulicami Białegostoku przejdzie "Białostocki Marsz Niepodległości"

- 11 listopada, w południe, na Rynku Kościuszki, przed Ratuszem, zaplanowano uroczyste śpiewanie hymnu narodowego. Jest to ogólnopolska akcja w ramach projektu "Niepodległa do hymnu". https://www.youtube.com/watch?v=zNliRXTytaQ&t=1s   

- Główne obchody, z udziałem władz wojewódzkich i miejskich, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o 12:30. Osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w tym wydarzeniu osobiście, mogą obejrzeć transmisję w mediach społecznościowych Miasta (na FacebookuTwitterze i YouTube).

- 11 listopada odbędą się także nabożeństwa i uroczystości religijne w intencji niepodległej ojczyzny. 

- Miłośnicy biegania będą mogli uczcić Święto Niepodległości właśnie w tej formie. Na ulicach Białegostoku 11 listopada będzie rozegrany bieg "Biegnę dla Niepodległej".

- Podlaska Akademia Kultury z Białostockim Ośrodkiem Kultury przygotowały na 11 listopada w kinie Forum seanse filmów: "17 dni, które zdecydowały o Polsce" i "Bitwa Niemeńska 1920".

- 11 listopada na warsztaty, wystawy i pokaz sprzętu wojskowego zaprasza białostockie Muzeum Wojska.

Źródła: radio.bialystok.pl, portal miejski białystok.pl, BiałystokOnline.pl

DANE TELEADRESOWE

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. S. W. Bryły

ul. Słonimska 47/1

15-029 Białystok

tel. 85 7408131

fax 85 7408146

zsbg@zsbg.bialystok.pl

 

Kontakt do inspektora ochrony danych inspektor@kancelaria-explico.pl

Skrzynka na sygnały w sprawie bezpieczeństwa w szkole:
bezpieczenstwo@zsbg.bialystok.pl

Scroll to top