Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

  • ul. Słonimska 47/1
  • 15-029 Białystok
  • tel. 85 740 81 31
  • zsbg@zsbg.bialystok.pl

15 grudnia 2020 roku nasza szkoła obchodzi 76. urodziny! Co roku spotykaliśmy się tego dnia na obchodach Jej Święta, tym razem nie jest to możliwe. Z tej okazji krótko przypominamy historię naszej szkoły i zapraszamy do wzięcia udziału w quizie o ZSB-G, dostępnym na Facebooku szkoły.

Po uwolnieniu Białegostoku spod okupacji, konieczna była naprawa zniszczonego przez okupantów miasta, a co za tym idzie, potrzeba było wielu budowlańców, geodetów i techników drogownictwa. Brak fachowej kadry utrudniał prowadzone prace, dlatego inż. arch. Antoni Choroszucha w 1944 roku postarał się o zezwolenie na utworzenie szkoły budowlanej. Państwowe Liceum Budowlane rozpoczęło swoją działalność 2 stycznia 1945 roku. Na początku szkoła miała tylko jedno pomieszczenie przedzielone szafami. Pierwsi technicy budownictwa opuścili jej mury w 1947 roku.

Na przestrzeni lat szkoła była kilkukrotnie reorganizowana: najpierw wyodrębniono Państwowe Liceum Drogowe, następnie powstało Technikum Budowlano-Drogowe. Od 1980 roku funkcjonuje Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych.  Patronem szkoły w 1984 r., w 40 rocznicę Jej powstania, został profesor Stefan Władysław Bryła – wybitny przedwojenny naukowiec, konstruktor i pedagog, rozstrzelany w czasie wojny przez hitlerowców.

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych wykształcił tysiące absolwentów – najwięcej techników budownictwa, geodezji i drogownictwa.  Przez te 76 lat uczniowie i nauczyciele przyczynili się do powstania wielu białostockich dróg i budowli, m.in. kościołów. Wielu z nich kontynuowało naukę na Politechnice Białostockiej. Niektórzy po ukończeniu szkoły wybrali inną drogę i z powodzeniem realizowali się w różnych dziedzinach, np. w polityce, medycynie, prawie, muzyce, teatrze, sporcie czy nawet w duszpasterstwie. Część z nich odniosła wielkie sukcesy, jak np. doradca burmistrza Nowego Jorku do spraw budownictwa, czy właściciele dużych firm budowlanych, z którymi stale współpracujemy, co pozwala uczniom rozwijać swoje umiejętności w największych przedsiębiorstwach.

Z okazji Święta naszej Szkoły życzymy Jej dalszego rozwoju w XXI wieku, a całej społeczności szkolnej satysfakcji z nauki i pracy, sukcesów i realizacji marzeń, a przede wszystkim radości z każdego dnia pobytu w jej murach.

Dorota Woińska - Żmujdzin

Sylwia Karczewska

Elżbieta Rynkowska

DANE TELEADRESOWE

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. S. W. Bryły

ul. Słonimska 47/1

15-029 Białystok

tel. 85 7408131

fax 85 7408146

zsbg@zsbg.bialystok.pl

 

Kontakt do inspektora ochrony danych inspektor@kancelaria-explico.pl

Skrzynka na sygnały w sprawie bezpieczeństwa w szkole:
bezpieczenstwo@zsbg.bialystok.pl

Scroll to top