Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

  • ul. Słonimska 47/1
  • 15-029 Białystok
  • tel. 85 740 81 31
  • zsbg@zsbg.bialystok.pl

 „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało!”. Tak… wiele pokoleń czekało na ten dzień, który nadszedł w listopadzie 1918 roku, kiedy to mocarstwa rozbiorowe stanęły do walki ze sobą, poniosły klęskę, z której powstała Polska…. Nasza Niepodległa. Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej w uchwale ustanawiającej 11 listopada jako oficjalny dzień Odzyskania Niepodległości, pisał: ”Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości".

 Natomiast Sejm wolnej Polski w uchwale powołującej Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP stwierdzał "Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas jego dorocznych obchodów czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej".     

W latach 1919–1939 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską. Niestety po II wojnie światowej, nowe komunistyczne władze odebrały Polakom to święto. Zostało ono przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in. „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną obchody Święta Niepodległości są ograniczone do niewielkich rozmiarów, ale w Białymstoku i w wielu innych miejscach będą one przeprowadzone, warto sprawdzić gdzie i w jakiej formie.

 Białystok pamięta o ważnych świętach. Uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się, chociaż w skromniejszej formie, niż w poprzednich latach. Podobnie jak Białostocki Marsz Niepodległości. Z kolei Spodki będą się mienić bielą i czerwienią.

Inne wydarzenia to m.in.

- We wtorek [10.11.2020] harcerze i pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku będą składać chryzantemy na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. O godz. 12.00 zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński złoży wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym.

- zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński oraz pracownicy magistratu odwiedzą kombatantów w ich domach i wręczą im okolicznościowy list z życzeniami oraz upominki. Ze względu na obowiązujące przepisy, jak również troskę o zdrowie i życie kombatantów, te krótkie spotkania odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

- 11 listopada (w środę) prezydent Tadeusz Truskolaski złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki, a zastępca prezydenta Rafał Rudnicki będzie uczestniczył w uroczystościach religijnych. O godz. 8.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w Cerkwi Świętego Mikołaja, a o godz. 11.00 – w Katedrze.

Tradycyjnie Białystok przywitał rocznicę odzyskania niepodległości świątecznymi dekoracjami. Flagami są ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy.

Źródła: Kurier Poranny, wrotapodlasia.pl, portal miejski białystok.pl, BiałystokOnline.pl, Wikipedia

 Marek Żmujdzin, Dorota Woińska–Żmujdzin, Robert Peciak

DANE TELEADRESOWE

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. S. W. Bryły

ul. Słonimska 47/1

15-029 Białystok

tel. 85 7408131

fax 85 7408146

zsbg@zsbg.bialystok.pl

 

Kontakt do inspektora ochrony danych inspektor@kancelaria-explico.pl

Skrzynka na sygnały w sprawie bezpieczeństwa w szkole:
bezpieczenstwo@zsbg.bialystok.pl

Scroll to top