Drukuj

W styczniu 2019 roku troje nauczycieli ZSB-G: pani Justyna Demianko, pan Kamil Radzajewski i pan Tomasz Rolak ukończyło dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

 

Zakres studiów odejmował następujące przedmioty teoretyczne i praktyczne:

- budownictwo pasywne, zero i plus energetyczne,

- energetyka słoneczna, geotermalna i magazyny energii,

- energetyka wodna i wiatrowa,

- instalacje bioenergetyczne,

- laboratorium oceny biopaliw,

- rachunek ekonomiczny i efektywność energetyczna oze,

- technologie energetyczne wykorzystujące materiały odpadowe,

- technologie informacyjne (IT) w inwestycjach energetycznych,

- technologie ogniw paliwowych, paliwa II i III generacji,

- technologie produkcji biopaliw z rolniczych surowców energetycznych,

- zrównoważony rozwój oze.

W I semestrze studiów podyplomowych słuchacze mieli, m.in. okazję wykonać badania wartości opałowej paliw oraz przeanalizować pracę pompy ciepła. Odbyły się również wyjazdy edukacyjne do następujących obiektów: elektrownia wiatrowa w Korszach, biogazownia rolnicza w Łęgutach (gmina Gietrzwałd) oraz do producenta biomasy w Pasymiu.

W II semestrze do ciekawszych zajęć należał przedmiot: technologie ogniw paliwowych, paliwa II i III generacji, podczas którego uczestnicy obejrzeli prototyp linii technologicznej do otrzymywania paliwa II generacji oraz hodowli glonów z przeznaczeniem do prowadzenia badań w zakresie paliw III generacji. Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy mieli okazję wykonać badania wydajności ogniw paliwowych różnej mocy. Prowadzili również obliczenia związane z emisją substancji szkodliwych do atmosfery ze spalania paliw kopalnych, a w ramach praktyki zapoznali się z budową mobilnej stacji monitoringu środowiska, która służy do określania jakości powietrza.

Udział nauczycieli ZSB-G w studiach podyplomowych zapewnia uzyskanie nowych umiejętności i kwalifikacji, co pozwoli na rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu kształcenia na zajęciach dydaktycznych i praktycznych w tych obszarach oraz zapewni przekazanie uczniom wiedzy zgodnej z postępem technicznym i technologicznym.

Pan Tomasz Rolak zrealizował studia podyplomowe w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020.