Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

  • ul. Słonimska 47/1
  • 15-029 Białystok
  • tel. 85 740 81 31
  • zsbg@zsbg.bialystok.pl

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku organizuje szóstą edycję Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „OD RACŁAWIC DO BITWY WARSZAWSKIEJ i POWSTAŃ ŚLĄSKICH”. Konkurs skierowany jest do uczniów z całej Polski, na wszystkich etapach edukacyjnych (szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, szkoły branżowe).

Celem Konkursu Historycznego „Polska – Nasza Niepodległa” jest pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej młodego pokolenia na temat walki Polaków o Niepodległość Ojczyzny w okresie zaborów oraz kształtowania granic i ustroju Polski na progu niepodległości. Tegoroczna, 6 edycja ma szczególnie upamiętnić trzy niezwykłe wydarzenia: Bitwę Warszawską, zwaną także Cudem nad Wisłą, którą uznaje  się za jedno z największych zwycięstw w dziejach oręża polskiego, jest ona powodem do dumy i chluby, iż młoda Rzeczpospolita pokonała bolszewicką nawałę – w 2020 roku będziemy obchodzić jej 100-tną rocznicę. Rok 2020 to także rok, w którym będziemy wspominać wybuch II Powstania Śląskiego, jako kolejny etap walki Ślązaków o powrót do ziemi ojczystej. Symbolicznym wydarzeniem są zaślubiny Polski z Morzem 10 II 1920roku, kiedy to Józef Haller powiedział: (...)...oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim (...).  Wspominając te i inne niezwykłe wydarzenia z okresu walki Polaków o niepodległość – poczynając od kosynierów spod Racławic w okresie Powstania Kościuszkowskiego, poprzez Legiony Dąbrowskiego, polskie powstania narodowe, I wojnę światową, a kończąc na okresie kształtowania granic odrodzonej Rzeczypospolitej zachęcamy do udziału w naszym Konkursie.

Projekt nasz służy promocji edukacji historycznej dzieci i młodzieży. Jest świetną lekcją patriotyzmu poprzez przypomnienie wydarzeń  historycznych, które miały wielki wpływ na losy naszej ojczyzny. Konkurs promuje postawę szacunku dla minionych pokoleń ukazując jak cenną wartością jest wolność i niepodległość, o którą walczyli. Uczy także młodzież, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a o dobro ojczyzny trzeba dbać na co dzień. W obecnym świecie, w którym  relatywizuje się wiele pozytywnych wartości, ukazanie młodzieży czym jest patriotyzm, tolerancja, szacunek i miłość do Ojczyzny stanowi jedną z podstaw powstania tego konkursu.

Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Najpierw szkoły przesyłają zgłoszenia. Test wiedzy (etap I szkolny) w całym kraju odbędzie się 17 kwietnia 2020r. Forma i dokładny termin przeprowadzenia testu finałowego (maj 2020)  zostanie przekazana zakwalifikowanym uczniom w oddzielnej informacji. Następnie, po zakończeniu etapu szkolnego, do 8 maja 2020r.  szkoły wysyłają do Organizatora wybrane najlepsze prace wraz z metryczkami i protokołem z prac Komisji Szkolnej. Po dokonaniu oceny wszystkich nadesłanych prac Komisja Główna sporządzi listę nagrodzonych i wyróżnionych, dla każdej kategorii i typu szkoły. Gala finałowa Konkursu, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród z udziałem zaproszonych gości odbędzie się w 5 czerwca 2020 r. w siedzibie Organizatora w Białymstoku.

W  konkursie mogą brać udział i podnosić swoje umiejętności oraz wiedzę wszyscy uczniowie, zarówno interesujący się historią (test wiedzy), jak i uzdolnieni artystycznie (praca plastyczna/fotografia/album), czy interesujący się technikami multimedialnymi (film/prezentacja multimedialna).

Zgłoszenia należy wysłać  w kategorii -  Test wiedzy -  do 30 marca 2020 roku   na adres: 
Zespół Szkół Budowlano - Geodezyjnych, ul. Słonimska 47/1, 15-029 Białystok, z dopiskiem „KONKURS”

Natomiast w pozostałych kategoriach: ZAKWALIFIKOWANE PRACE UCZNIÓW, ZGŁOSZENIA I CAŁĄ DOKUMENTACJĘ NALEŻY WYSŁAĆ DO 8 MAJA 2020 ROKU

Na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Patronów Konkursu.  Szczegółowe zasady udziału w konkursie zawarte są w załączonym Regulaminie!!

Dane kontaktowe Organizatora Konkursu

Zespół Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku im. Stefana Władysława Bryły, Słonimska 47/1, 15-029 Białystok

tel. 85-7408131,   email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   

email konkursowy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

koordynatorzy konkursu:

Marek Żmujdzin, Dorota Woińska-Żmujdzin, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. 603980534

 Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

 

DANE TELEADRESOWE

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. S. W. Bryły

ul. Słonimska 47/1

15-029 Białystok

tel. 85 7408131

fax 85 7408146

zsbg@zsbg.bialystok.pl

 

Kontakt do inspektora ochrony danych inspektor@kancelaria-explico.pl

Skrzynka na sygnały w sprawie bezpieczeństwa w szkole:
bezpieczenstwo@zsbg.bialystok.pl

Scroll to top