Drukuj

Tydzień dla Niepodległej w Zespole Szkół Budowlano - Geodezyjnych obfituje w wiele wydarzeń związanych ze Świętem 11 listopada. Każdy ma możliwość celebrowania tej ważnej rocznicy. Można było również uzupełnić swoją wiedzę na temat wydarzeń sprzed wieku.

5 listopada w naszej szkole odbyła się Konferencja popularnonaukowa skierowana do młodzieży „Drogi Polski do Niepodległej”. Uczestnikami jej byli młodzi ludzie z całej Polski. Białystok reprezentowali uczniowie ZSBG oraz SP5, SP10, SP26, SP42, SP48 oraz Zespołu Szkół Katolickich. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 300 osób.  Sesję poprowadzili i uświetnili muzycznie uczniowie ZSBG. Tematem przewodnim sympozjum była walka Polaków o niepodległość ze szczególnym uwzględnieniem Białegostoku i Białostocczyzny.

 

Pierwszy wykład wygłosił Andrzej Lechowski Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który odniósł się do wydarzeń politycznych i wojskowych, mających decydujący wpływ na odzyskanie niepodległości naszego miasta. Jak trudna to była kwestia, niech świadczy fakt, że nasza ziemia znajduje się na  pograniczu Polski, Rosji i Niemiec. Komplikowało to proces przyłączenia Białegostoku do wolnej Polski, bo każdy chciał te tereny mieć „dla siebie”. Ciekawym elementem wystąpienia było wspomnienie wybitnych Białostoczan z przełomu XIX i XX wieku oraz pokazanie bardzo interesujących zdjęć.

Drugi wykład dotyczył Pomników Historii na Białostocczyźnie jako świadków walki Polaków o niepodległość. Mówiła o tym Iwona Górska Kierownik OT Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku. Wystąpienie to pokazało, że ziemia białostocka jest pełna niezwykłych zabytków historii, upamiętniających skomplikowane losy naszych przodków. Najbardziej spektakularnym przykładem, znanym w Polsce i na świecie, kandydatem na listę 100 Pomników Historii na 100-lecie Niepodległości Polski, jest kościół, a od niedawna też Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Rocha. Wyjątkowość tej świątyni wynika z jego kryształowej architektury – niespotykanej w Polsce i Europie - oraz tego, że był to pierwszy obiekt z planowanego całego cyklu kościołów, które miały upamiętnić odzyskanie niepodległości przez Polskę. Ich liczba miała być równa ilości zawołań do Matki Bożej w Litanii Loretańskiej. Zawirowania historii sprawiły, że jest to pierwszy obiekt planowanego cyklu. ale równocześnie jedyny. Pierwotnie Bazylika miała nosić tytuł Gwiazdy Zarannej. Dlatego świątynia zaprojektowana została na planie gwiazdy. Wzgórze św. Rocha w 1864 r. było świadkiem pacyfikacji powstania styczniowego.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia była Gala podsumowująca V Konkurs Historyczny „Polska… Nasza Niepodległa. W Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 - 2018”.  Przybyło na nią ok. 160 osób z całej Polski. Głównymi bohaterami tej imprezy byli uczniowie – laureaci i wyróżnieni, którzy odebrali wspaniałe nagrody.  Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy w jednej z form konkursowych: pracy plastycznej, albumu, grafiki, prezentacji multimedialnej, filmu lub udział w teście wiedzy. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników – 1806 osób ze 144 szkół. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac. Po zakończeniu części oficjalnej prowadzone były interesujące rozmowy kuluarowe.

Uroczystości uświetnili wyjątkowi goście. Byli z nami Patroni projektu: prezes Cezary Jurkiewicz i delegacja Polskiej Fundacji Narodowej, Agnieszka Rzeszewska – przewodnicząca Białostockiej Solidarności Oświatowej, Radna Miasta Białegostoku, Tadeusz Mosiek reprezentujący Podlaskiego Kuratora Oświaty, Wiesława Ćwiklińska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Białystok. Szczególnie ucieszyła nas obecność Marszałka Józefa Piłsudskiego w asyście grupy rekonstrukcji historycznej złożonej z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W rolę Marszałka wcielił się Pan Czesław Jakubowicz. Towarzyszyli nam również Ojcowie Niepodległości, których portrety wyświetlane były na prezentacji 3D.

Relację z obu wydarzeń można było śledzić na bieżąco na profilu ZSBG na facebooku. Reportaże wyemitowała także TVP Białystok, która również była patronem medialnym wydarzenia.

https://www.facebook.com/zsbgbialystok/videos/258997368068924/          Konferencja

https://www.facebook.com/zsbgbialystok/videos/263101507722638/          Gala

https://bialystok.tvp.pl/39796063/05112018-godz-700        (31min) Poranek w Obiektywie TVP

https://bialystok.tvp.pl/39801358/05112018-godz-1830      (18min:17sek) Obiektyw TVP Białystok